گشایش اعتبارات و حوالجات

اعتبار اسنادی یک وسیله پرداخت در مبادلات بین المللی و یکی از خدماتی است که به موجب آن (بانک گشایش کننده) بنا به درخواست مشتری (متقاضی اعتبار/خریدار) و یا از طرف خود موظف می شود به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات در مقابل اسناد مقرر و مطابق با شرائط اعتبار، پرداختی را به شخص ثالث (ذینفع/فروشنده ) یا به حواله کرد او انجام دهد یا به بانک دیگراجازه پرداخت یا معامله دهد.
اعتبار اسنادی معمولا چهار طرف دارد:
خریدار، فروشنده (ذینفع Beneficiary)، بانک گشایش کننده (Opening Bank) و بانک کارگزار (Advising Bank). در شرایطی که بانک کارگزار هم نقش ابلاغ کننده اعتبار و هم نقش معامله کننده اسناد را داشته باشد، اعتبار اسنادی چهار طرف دارد.
در معاملات بازرگانی انواع گشایش اعتبار اسنادی یا انواع گشایش LC داریم:
۱- اعتبار اسنادی دیداری (LC at sight)
اعتباری است که طبق آن بانک ابلاغ کننده پس از رويت اسناد حمل ارايه شده از طرف ذينفع (فروشنده)، در صورت رعايت تمامی شريط اعتبار از سوی وی ، بلافاصله وجه آن را پرداخت ميکند.
۲- اعتبار اسنادی یوزانس یا اعتبار اسنادی مدت دار (Usance LC)
اعتباری است که وجه اعتبار بلافاصله پس از ارايه اسناد از سوی ذينفع، پرداخت نميشود بلکه پرداخت وجه آن، بعد از مدت تعيين شده صورت ميگيرد. در واقع فروشنده به خريدار مهلت ميدهد که بهای کالا را پس از دريافت و فروش آن بپردازد. معامله يوزانس معمولا در کشورهايی انجام ميگيرد که کمبود ارز دارند.
۳- اعتبار اسنادی تایید شده (Confirmed LC)
اعتباری است که خريدار ملزم ميشود تا اعتبار صادره از سوی بانک خود را به تاييد هر بانک معتبر ديگر که مورد نظر فروشنده است، برساند. اين نوع اعتبار اسنادی حاکی از اطمينان نداشتن به حيثيت اعتباری بانک صادر کننده و يا وضعيت متزلزل سياسي يا اقتصادی کشور خريدار است.
هم اکنون بسياری از فروشندگان خارجی تقاضای اعتبارات تاييد شده از خريداران ايرانی ميکنند که اين مسئله به دو دليل ميباشد اولا وضعيت سياسی و اقتصادی متزلزل ثانيا در سالهای پس از جنگ ايران و عراق بدليل کمبود ارز در سيستم بانکی کشور، بانک مرکزی خريداران را به به گشايش اعتبارات يوزانس (نسيه) ترغيب کرد در حاليکه بانک مرکزی در زمان سررسيد اعتبارات توانايی پرداخت مبلغ اعتبار را نداشت که باعث تاخيرهای بلند مدت در پرداخت مبلغ اعتبارات به فروشندگان شد که باعث بی اعتمادی فروشندگان به بانکهای ايرانی شد.

۴- اعتبار اسنادی تایید شده مسکوت (Silent confirmed LC)
در مواقعی که فروشنده از خریدار درخواست گشایش اعتبار اسنادی را به صورت تایید شده می نماید ولی طبق مقررات برای خریدار امکان پذیر نباشد، طرفین متفقا و یا متفردا می توانند قبل از گشایش اعتبار اسنادی مورد مربوطه را با بانکی (ترجیحا در کشور فروشنده) مطرح نموده و پس از موافقت آن بانک، اعتبار اسنادی تایید نشده گشایش و طرفین اعتبار اسنادی را به آن بانک ارائه نموده و پس از پرداخت هزینه مترتبه، آن بانک نسبت به تایید اعتبار اسنادی اقدام می نماید، به علت اینکه بانک گشایش کننده، اطلاعی از تایید اعتبار اسنادی ندارد این نوع اعتبار اسنادی را اعتبار اسنادی تایید شده مسکوت می نامند.

۵- اعتبار اسنادی گردشی (Revolving LC)
اعتباری است که پس از هر بار استفاده ذينفع از اعتبار، همان مبلغ اسناد تا سطح اعتبار اوليه افزايش می يابد در واقع بدون احتياج به افتتاح يا اصلاح اعتبار جديد، اعتبار موجود خود به خود تجديد ميشود.
۶- اعتبار اسنادی اتکایی (Back to back LC)
اين نوع اعتبار اسنادی متشکل از دو اعتبار جدا از هم است. اعتبار اول به نفع ذينفع گشايش مي يابد که خود به هر دليلی قادر به تهيه و ارسال کالا نيست. به همين جهت با اتکا بر اعتباری که به نفع وی گشايش يافته است اعتبار ديگری برای فروشنده دوم (ذينفع دوم) که ميتواند کالا را تهيه و ارسال کند ، از طرف ذينفع اول گشايش مي يابد.
مراحل واردات اعتبار اسناد:
مرحله اول: اخذ پروفرما (پیش فاکتور) از فروشنده
مرحله دوم: ابلاغ اعتبار به فروشنده (دریافت متن LC توسط بانک کارگزار و ابلاغ آن به فروشنده، دریافت LC مطابق با شرایط اعتبار توسط فروشنده از بانک ابلاغ کننده، اقدامات لازم جهت تولید، بسته بندی، تنظیم اسناد و ارسال کالا)
مرحله سوم: تسویه با بانک گشایش کننده و واریز اسناد (پس از تسویه حساب بانک با متقاضی اعتبار که اصطلاحاً به آن واریز اسناد (Settlement of Documents) میگویند، اسناد واریزی (ظهر نویسی شده) به مهر های خاصی در ظهر بارنامه و اینوویس که توسط بانک ممهور وبوسیله مسئولین ذیربط امضا، ونهایتاً تحویل گشایش کننده اعتبار میشود).
مرحله چهارم: ترخیص کالا از گمرکات کشور (متقاضی پس از تسویه حساب و پرداخت باقیمانه بدهی به بانک با عنایت به اسناد واریزی “پشت نویسی شده ” ضمن مراجعه به گمرک که بندر مربوطه درصورت حمل از طریق دریا و یا فرودگاه مربوطه در صورت حمل هوائی و… در بارنامه درج گردیده، ضمن پرداخت عوارض و حقوق گمرکی مربوطه نسبت به ترخیص کالا از گمرک مذکور اقدام می نماید).

ملاقات با ما

اصفهان، خیابان شهید دکتر باهنر، کوچه شهید جمال محمد رضایی، پلاک ۱۹۰، ساختمان ایران،طبقه ۴, واحد۷

 

تماس با ما

تلفن:      ۳۳۳۸۵۱۳۷ ۰۳۱ ۹۸+
فکس:     ۴۳۸۵۵۴۶۰ ۰۲۱ ۹۸+

ایمیل ما

info@rns-co.com

info@rns-co.com