حمل دریایی کالا

حمل و نقل دریایی

در دنیای حمل و نقل دریایی از آنجا که بحث جابجایی مقادیر زیادی کالا بر پایه وزن و حجم از یک نقطه به نقطه دیگر مطرح می باشد، باید کالاها را برحسب شرایط و امکانات مورد نیاز برای حمل و نقل دراز مدت دریایی تقسیم بندی نمود. برای اینکه حمل و نقل دریایی توجیه اقتصادی داشته باشد‌، کشتی ها که عامل مهم دیگری پس از نوع کالاها می‌باشند‌، باید طوری ساخته شوند که بتوانند مقادیر وسیعی از یک یا چند نوع کالا را در یک یا چند انبار خود جای دهند.

روش های حمل و نقل دریایی:

۱- حمل و نقل دریایی کالا به روش کراس استافینگ Cross Stuffing
در این روش حمل و نقل دریایی، کانتینر حاوی محموله از یک کشتی به کشتی دیگر انتقال می یابد. این روش برای مشتریانی است که تمایل به صدور مجدد بارنامه با شرایط درخواستی و مورد نظر خود را دارند.
۲- حمل و نقل دریایی کالا به روش ترانشیپ Transshipment
این روش حمل و نقل دریایی کالا از طریق تغییر کشتی می باشد، برای بنادری که امکان حمل دریایی کالا از آنجا به صورت مستقیم مهیا نمی باشد، را دارد. جریان انتقال غالباً با تخلیه و بارگیری مجدد کالا همراه است.
۳- حمل و نقل دریایی کالا به روش چارترینگChartering
این روش برای حمل و نقل دریایی کالاهایی که به صورت حجیم می باشند و بارهایی که بدون هیچ گونه بسته بندی وارد کشتی می گردند، نظیر آرد، گندم، شکر، پنبه و غیره تدابیری اندیشیده و حمل دریایی این کالاها به روش اجاره کشتی، رزرو یا چارترینگ کشتی می باشد.

۴- حمل و نقل دریایی کالا به روش گروپاژ و پروژه‌ای
این روش حمل برای بازرگانانی مناسب است که اندازه استاندارد برای حمل با یک کانتینر را نداشته باشند و نیاز به ترکیب بار با بارهای دیگر در یک کانتینر دارند. بدین ترتیب کالاهای آنها با کالاهای دیگران حمل می شود. وقتی که بار شما همراه با بار دیگر بازرگانان حمل شود هزینه های حمل کالا کمتر شده و این یکی از مزیت های گروپاژ برای بازرگانان با تعداد کالای کمتر از حجم استاندارد یک کانتینر است

۵- حمل و نقل دریایی کالاهای فله (BULK)
کالاهایی فله کالاهایی هستند که بدون هیچ گونه بسته‌بندی وارد کشتی می‌گردند. مانند آرد، شکر، پنبه، غلات، سنگ‌آهن، سیمان، شکر، املاح معدنی، فسفات، ذغال و غیره.
۶- حمل و نقل دریایی کالا با کانتینر یخچالی
با توجه به این که بعضی از کشورهای جهان دارای مازاد مواد گوشتی قرمز‌، سفید و یا میوه و سبزیجات هستند‌، این نوع کالاها نیز با فراهم شدن دستگاه ها و ماشین آلات خنک‌، سرد و یا منجمد کننده در ابعاد وسیعی داد و ستد می‌شوند و حجم اینگونه مبادلات نیز پیوسته در حال افزایش است. این قبیل کالاها اصولا در کشتی های ویژه حمل و نقل مواد منجمد و یخچالی و یا در کانتینرهای مخصوص مواد یخچالی و منجمد حمل می‌شوند.
این نوع کالاها به سه دسته تقسیم میشوند: کالاهای یخچالی (درجه حرارت بین ۲- تا ۱۳+ درجه سانتیگراد)، کالاهای یخ زده (درجه حرارت بین ۵- تا ۱۵- درجه سانتی گراد)، کالاهای منجمد شده (درجه حرارت بین ۱۸- تا ۳۰- درجه سانتی گراد)

ملاقات با ما

اصفهان، خیابان شهید دکتر باهنر، کوچه شهید جمال محمد رضایی، پلاک ۱۹۰، ساختمان ایران،طبقه ۴, واحد۷

 

تماس با ما

تلفن:      ۳۳۳۸۵۱۳۷ ۰۳۱ ۹۸+
فکس:     ۴۳۸۵۵۴۶۰ ۰۲۱ ۹۸+

ایمیل ما

info@rns-co.com

info@rns-co.com